Hemoroidy u osób starszych
Wśród wielu dolegliwości dokuczającym seniorom hemoroidy stanowią jedną z najbardziej utrudniających życie – a przy tym wstydliwych, przez co wiele…
Praktyczne porady i wskazówki dla opiekunów osób starszych. Dowiedz się, jak zapewnić seniorom najlepszą opiekę i wsparcie na co dzień.
Praktyczne porady i wskazówki dla opiekunów osób starszych. Dowiedz się, jak zapewnić seniorom najlepszą opiekę i wsparcie na co dzień.
Wśród wielu chorób, na jakie zapaść może każdy człowiek jest wiele takich, które określa się „chorobami starczymi„, i które w dużej mierze dotyczą osób w podeszłym wieku. Są to schorzenia somatyczne (dotyczące ciała) jak i choroby związane z psychiką.
Mają one ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie seniora, często są nieodwracalne. Senior wymaga niemal 24 godzinnej opieki, często rehabilitacji. Choroby starcze są dziś dziś sporym wyzwaniem dla całych społeczeństw. Na co najczęściej chorują seniorzy? Jak nieść im ulgę?
[expand title=”Zobacz więcej” trigclass=”arrowright” trigpos=”below” swaptitle=”Zobacz mniej”]
Choroby starcze, czyli jakie?
Do najczęstszych chorób wieku starczego zaliczymy:
– cukrzycę,
– miażdżycę,
– osteoporozę,
– nadciśnienie tętnicze,
– choroba Alzheimera i demencja,
– choroby zwyrodnieniowe stawów oraz kręgosłupa,
– nietrzymanie moczu.
To najczęstsze przypadłości, na które cierpią osoby po 80. roku życia. Opiekun osoby starszej obserwując podopiecznego na co dzień, może zaobserwować szereg objawów jakie towarzyszą początkom chorób starszych. Do takich objawów zaliczymy:
– spadek elastyczności skóry na skutek utraty kolagenu,
– utrata masy mięśniowej oraz tkanki kostnej,
– pogorszenie się ostrości wzroku oraz słuchu,
– spowolnienie ruchów, narastające problemy z poruszaniem się.
Cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze- poważni wrogowie
Jednymi z poważniejszych chorób są cukrzyca oraz miażdżyca. Powinny być one jak najwcześniej wykryte, by móc je efektywnie leczyć i nie pozwolić im się rozwijać.
Cukrzyca i miażdżyca u osób starszych
Cukrzyca rozwija się przez nieodpowiednią dietę, nadwagę (otyłość typu brzusznego) oraz przez siedzący tryb życia. By chcieć się wyleczyć lub chociaż poprawić stan organizmu, należy dążyć do zmiany trybu życia. Senior powinien postawić na zdrową dietę oraz na jak najbardziej wszechstronne formy ruchu.
Miażdżyca jest najczęściej wynikiem bogatej w przetworzone tłuszcze diety, wysokiego poziomu cholesterolu LDL, wysokiego poziomu homocysteiny, otyłości. Najczęściej zapadają na nie osoby powyżej 50. roku życia. Miażdżyca jest przewlekłym stanem zapalnym obejmującym duże i średnie tętnice. Miażdżyca rozwija się latami, przez ten czas w naczyniach krwionośnych odkładają się znaczne ilości lipidów. Prowadzi to do zwężenia lub zamknięcia się światła tętnic- zator powoduje najczęściej zawał serca lub udar mózgu.
Trzecią podstępną chorobą jest nadciśnienie tętnicze. Nadciśnienie może być dziedziczone, może być także powodowane przez nałogi, otyłość, siedzący tryb życia czy przez chorobę niedokrwienną serca. Nadciśnienie dotyczy nawet 30% Polaków, najczęściej dotyka osób po 60. roku życia.[/expand]
Wśród wielu dolegliwości dokuczającym seniorom hemoroidy stanowią jedną z najbardziej utrudniających życie – a przy tym wstydliwych, przez co wiele…
Zawał mięśnie sercowego to jedna z wiodących przyczyn przedwczesnych zgonów- nie tylko w przypadku seniorów. Bardzo ważnym jest, by rodzina…
Należy podkreślić, że zaburzenia równowagi u seniora zwykle są bywają bagatelizowane. Pamiętajmy jednak, że trudności związane z utrzymaniem równowagi mogą…
Bezsenność i zaburzenia snu to jedna z najczęstszych przypadłości, na jakie uskarżają się osoby starsze. Jest męcząca nie tylko dla…
Decydując się na pracę w charakterze opiekunki osoby starszej, musimy liczyć się, iż podopieczny może cierpieć na różne choroby i…
Podróżując po świecie, narażani jesteśmy na kontakt z wieloma chorobami zakaźnymi. Szczególnie kiedy pracujemy na stanowisku opiekunki do osób starszych.…