Aktywizacja seniora, także poprzez wspólne czytanie z nim książek lub zachęcanie go do samodzielnego czytania, to bardzo ważna kwestia. Nikomu przecież nie trzeba tłumaczyć jak duży wpływ na intelekt i pamięć ma czytelnictwo. Dla przypomnienia napomknąć można jedynie, iż czytanie inspiruje do działania, redukuje stres, uspokaja, zwalnia bicie serca, poprawia pamięć, rozwija wyobraźnię, poprawia skupienia oraz koncentrację, stymuluje mózg i poszerza słownictwo. Bez wątpienia więc poza spacerami, rozmowami i podobnymi czynnościami codziennymi seniora, czytelnictwo powinno być równie ważnym codziennym nawykiem. Jakie książki warto podsunąć seniorowi do poczytania?
Książki dla seniorów
Ile osób, tyle gustów. Wszyscy lubimy różne książki, od powieści i wspomnień, przez reportaże czy biografie, aż po kryminały, horrory, książki popularnonaukowe oraz poradniki. Na szczęście wybór książek jest tak ogromny, iż każdy z powodzeniem może wybierać tysiące tytułów z puli swoich ulubionych rodzajów literackich.
Dla miłośników komedii kryminalnych możemy polecić bardzo zabawną i zaskakującą książkę pod tytułem „Seniorzy w natarciu” Cathariny Ingelman-Sundberg. To książka opowiadająca o śmiesznych perypetiach piątki staruszków- przyjaciół, żyjących na co dzień w domu opieki. Bohaterowie zakładają Emerycką Szajkę po tym, jak dowiadują się, iż w więzieniu żyje się o niebo lepiej niż w domu spokojnej starości. I właśnie do więzienia zamierzają trafić, stając się przestępcami. Ich udziałem stają się napady, kradzieże i wyłudzenia. Książka jest zabawna, poprawia humor, ale też skłania do refleksji.
Innym wartym polecenia tytułem jest „Babunia” Frédérique Deghelt. To książka z gatunku tych obyczajowych, która w piękny sposób ukazuje temat miłości do literatury, która łączy ludzi bez względu na wiek, ale też pokazuje temat przemijania, starości, miłości w podeszłym wieku, relacji między pokoleniami i wzajemnych ocen. Bohaterkami są babcia i wnuczka. Wnuczka odkrywa, iż babcia przez niemal całe swoje życie skrzętnie ukrywała swoją wielką miłość i pasję do literatury. Ta pasja i miłość do książek zaczyna, obie bohaterki, jeszcze ściślej ze sobą wiązać i tworzy między nimi piękną nić porozumienia.
Ci, którzy lubują się w poradnikach, powinni sięgnąć do „Trzeciego poziomu dojrzałości” Małgorzaty Modrak. Jest to książka traktująca o sztuce starzenia się. Publikacja ukazuje bogactwo i różnorodność naukową gerontologii- nauki o procesach starzenia się. Gerontologia to bardzo interdyscyplinarna nauka czerpiąca wiedzę z medycyny, biologii, kulturoznawstwa, psychologii, antropologii kulturowej, socjologii, ekonomii, duchowości. To książka, która obala wiele stereotypów i prezentuje rzetelną wiedzę. Książka Małgorzaty Modrak podaje konkretne porady dotyczące odżywiania i aktywności fizycznej w podeszłym wieku oraz uczy zdrowego stosunku do siebie.
„Życie zaczyna się po sześćdziesiątce” to kolejna książkowa propozycja autorstwa Bernarda Olliviera. Jest to książka autobiograficzna, która skupia się na zagadnieniach starości i życia na emeryturze. Autor jest francuskim dziennikarzem i pisarzem, który po 50. roku życia stracił zarówno żonę jak i pracę. Zdarzenia te sprawiły, iż czuł się tak, jakby jego życia dobiegło właśnie kresu. Nic bardziej mylnego- ono dopiero się zaczęło, a autor wyruszył w barwną i inspirującą pieszą podróż ze Stambułu aż do Chin. Podróż trwała aż 3 lata, a autor przeszedł w tym czasie aż 12 000 kilometrów. Książka ta jest bez wątpienia pozytywną, motywującą i napawającą optymizmem opowieścią o nadziei i radości życia bez względu na wiek.
Ostatnią z naszych propozycji będzie „Dziennik szalonego starca” japońskiego pisarza Tanizaki Junichiro. Książka ta to gorzki zapis doświadczeń związanych ze starością. Narrator książki prowadzi dziennik, w którym opisuje to, co kojarzy się nam ze starością: choroby i lekarstwa, kuracje lecznicze, brzydota starzejącego się ciała, fantazje erotyczne, myśli o śmierci, ale także zmiany obyczajowe Japonii, która nie przypomina mu już kraju jego dzieciństwa i młodości. Książka bardzo wnikliwie daje obraz ludzkiej psychiki oraz będzie ciekawą lekturą dla seniorów, którzy interesują się kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni.