Kąpiel Seniora

Kąpiel Seniora
Reklamy

Opiekunka osoby starszej ma wiele obowiązków, a głównymi obowiązkami są pielęgnacja ciała i utrzymanie higieny podopiecznego. Są to zadania niezwykle odpowiedzialne i nikogo nie trzeba o tym przekonywać.

Reklamy
Reklamy

Kąpiel seniora to także zadanie wymagające sporej siły- zwłaszcza gdy mamy do czynienia z osobą niedołężną, która sama się nie porusza i nie jest w stanie pomóc nam w tych czynnościach. Jak więc zabrać się za kąpiel osoby starszej i czego przestrzegać?

Kąpiel seniora

Każda opiekunka powinna codziennie wyznaczyć odpowiedni czas na kąpiel i inne czynności higieniczne swojego podopiecznego. Są to obowiązki, które wymagają sporo czasu oraz cierpliwości. Opiekunki powinny bacznie przyglądać się podopiecznym, którzy cierpią np. na demencję starczą- takie osoby mogą deklarować, iż same się wykąpały, a w rzeczywistości jedynie odkręcić wodę w kranie i w ogóle się nie umyć.

Myjąc seniora oraz dbając o jego skórę czy włosy (smarowanie kremami, czesanie) należy być dokładnym oraz wykonywać te czynności ze spokojem. Starsze osoby wyczują, jeżeli opiekunka będzie niecierpliwa i będzie wykonywała te czynności z dużą niechęcią, może także ze wstrętem (choć wtedy nie powinna być opiekunką!). Senior, któremu udzielą się takie emocje sam może stać się rozdrażniony, opryskliwy, może nawet specjalnie, złośliwie utrudniać opiekunce te czynności. Senior, kąpany przez opiekunkę, powinien czuć bezpieczeństwo, nie powinien być zaskakiwany, co może sprawić, iż stanie się niespokojny.

Czynności powinny być więc opisywane przez opiekunkę, powinna ona informować seniora o tym, co będzie robiła krok po kroku- np. „Teraz umyję Pani włosy”, „Doleję cieplejszej wody do wanny”. Opiekunka powinna przed kąpielą przygotować sobie wszystko tak, by potrzebne przedmioty i akcesoria mieć pod ręką- nie poleca się bowiem zostawiać seniora samego w łazience. Kosmetyki, ręczniki, piżama czy szlafrok powinny być wcześniej przygotowane także, dlatego, by senior nie musiał ani chwili przebywać w negliżu po kąpieli- mogłoby to spowodować u niego uczucie zawstydzenia, a to bardzo niewskazane.

Warto zadbać także o otoczkę tego, by kąpiel była przyjemna- dobrym pomysłem jest zakup kosmetyków w lubianych przez seniora zapachu, zapalenie zapachowej, aromatycznej świecy, a nawet włącznie relaksacyjnej muzyki. Przyjemna i kojąca kąpiel to także ważny czynnik wyciszający przed snem- bardzo wskazany dla osób borykających się z problemem z zasypianiem.

Samo mycie powinno przebiegać zawsze według tego samego schematu – od góry ciała:

– najpierw ramiona i reszta kończyn górnych,

– brzuch i klatka piersiowa,

– kończyny dolne- od stóp ku górze, aż do pachwin,

– plecy,

– pośladki i krocze- od przodu do tyłu (zachowanie tego kierunku mycia jest szczególnie ważny u pań, by nie spowodować infekcji układu moczowego lub rodnego).

Na samym końcu można umyć głowę i włosy- niekoniecznie codziennie; można to robić 2-3 razy w tygodniu.

Łazienka dostosowana dla osoby starszej

Senior powinien w miarę możliwości mieć łazienkę przystosowaną do swojego wieku. Niedołężna osoba powinna mieć szereg udogodnień we własnej łazience, ale nawet sprawna osoba starsza potrzebuje np. uchwytów ułatwiających jej siadanie na wc i wstawanie z muszli lub asekurujących wyjście spod prysznica.

Wybierając podłogę do łazienki seniora, trzeba postawić na powierzchnie antypoślizgowe lub ułożyć na podłogach (i w wannie oraz pod prysznicem) specjalne antypoślizgowe maty. Dobrze by było, by senior miał kabinę prysznicową bez brodzika, czyli kabinę typu walk in. Pozwoli ona łatwo i bezpiecznie wejść do jej środka i wziąć kąpiel. Warto także wyżej umieścić muszlę wc lub zamontować na niej nakładkę wyposażoną w uchwyty. W kabinie prysznicowej należy ustawić taboret lub zamontować w niej specjalne krzesło- seniorowi łatwiej wykąpać się w pozycji siedzącej, siedzenie jest także ważne w sytuacji, gdyby seniorowi podczas kąpieli zrobiło się słabo (np. na skutek działania zbyt ciepłej wody).

Łazienka dla osoby starszej powinna być także wyposażona w łatwe do obsługi baterie prysznicowe i umywalkowe oraz sprzęty, które są proste w swojej budowie i intuicyjne w użyciu (dobrze sprawdzą się baterie lub suszarka uruchamiane automatycznie). Meble i akcesoria powinny być opływowe i nie mieć niebezpiecznych krawędzi, które mogą stanowić spore zagrożenie np. podczas upadku.

Oceń wpis
[Ilośc ocen: 0 Średnia: 0]
Reklamy
Reklamy