Wyjazd za pracą do Niemiec może okazać się bardzo męczący. Kilka godzin autokarem, nie każdemu może sprawić przyjemność, więc warto dobrze się do niego przygotować. Co zrobić, aby podróż minęła nam spokojnie? Co warto zrobić przed wyjazdem i jak upewnić się, że wszystko dopięte jest na ostatni guzik?
Na skróty:
- 1. Praca jako opiekun w Niemczech a w Polsce
- 2. Co załatwić przed wyjazdem do pracy w Niemczech?
- 3. Podróż i zakwaterowanie
Praca jako opiekun w Niemczech a w Polsce
Praca jako opiekun osoby starszej w Niemczech, pozornie nie różni się niczym od tej wykonywanej na terenie Polski. Jednakże, po głębszej analizie okazuje się, że istnieje między nimi kolosalna różnica, która przekonuje młode osoby, do opuszczenia ojczyzny. Pomimo iż potrzeby, seniora z Niemiec oraz z Polski są zbliżone, znacznie lepiej jest wykonywać obowiązki opiekunki na terenie sąsiedniego kraju.
Niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy i tak zobowiązani jesteśmy wykonywać praktycznie te same czynności. Naszym głównym celem jest pomoc, osobą w podeszłym wieku, w radzeniu sobie z podstawowymi czynnościami. Często są to zadania związane z pielęgnacją podopiecznego, sprzątaniem lub dotrzymywaniem towarzystwa w gorsze oraz lepsze dni. Nie możemy jednoznacznie precyzować danych obowiązków, ponieważ uzależnione są one głównie od wieku oraz stanu zdrowia seniora.
Można zauważyć, że praca opiekunki na terenie Polski, jest raczej formą doraźnej pomocy. Codziennie przez kilka godzin opiekun spędza czas ze swoim podopiecznym, zabiera go na spacery, dotrzymuje towarzystwa oraz aktywnie spędza czas wolny, po czym wraca do domu. W przypadku pracy w Niemczech opiekunowie zatrudniani są najczęściej na stałe. Ten model pracy został stworzony zasadniczo z konieczności, gdyż większość pracowników była emigrantami.
W tym przypadku ciężko byłoby wracać mu po kilkunastu godzinach na teren swojego kraju, aby się zdrzemnąć. Dlatego też opiekunowie w Niemczech pomieszkują ze swoimi podopiecznymi. Okazuję się to znacznie ekonomiczniejszym sposobem na życie, gdyż pracownik opieki nie musi szukać sobie zakwaterowania na własną rękę, bądź płacić za nie. Stała obecność opiekuna znacznie lepiej wpływa na samopoczucie podopiecznego. W seniorze rodzi się poczucie bezpieczeństwa, stabilności oraz znacznie zwiększa się jego komfort.
Istotnym elementem jest też wynagrodzenie dla obu grup opiekunów. Opiekun osób starszych w Niemczech może zarobić od 1000 do 1500 euro miesięcznie, oczywiście na rękę. W przypadku Polskich pracowników ta kwota jest nawet do trzech razy mniejsza. Jeśli, warunki są dość trudne, niemieckie rodziny nie stronią również od nagradzania swoich pracowników, niemałymi premiami.
Co załatwić przed wyjazdem do pracy w Niemczech?
Praca w Niemczech, co załatwić przed wyjazdem? Praca za granicą, dokumenty najważniejszym elementem przed wyjazdem. Ważne jest, aby zapewnić sobie dokument tożsamości, może nim być paszport bądź dowód osobisty. Należy zwrócić uwagę na jego ważność, kiedy będzie on nie ważny, przejazd przez granicę będzie niemożliwy.
Musimy mieć ze sobą uprawnienia, które potwierdzą nasze kwalifikację. Jeśli już kiedyś zamieszkiwaliśmy na terenie Niemiec, należy zabrać wcześniejszy meldunek oraz numer podatkowy. W momencie, gdy chcemy poruszać się pojazdem ważne, aby wziąć ze sobą dowód rejestracyjny, aktualny przegląd samochodu oraz prawo jazdy.
Podróż i zakwaterowanie
Opiekunka osób starszych w Niemczech, zakwaterowanie najczęściej dostaję z agencji. Pomieszkuje, wtedy ze swoim podopiecznym, co pozwala mu na zaoszczędzenie większej ilości pieniędzy. Każdy z pracowników musi otrzymać również ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli pracodawca nie zapewni nam takiego bezpieczeństwa, otrzyma on niemałą karę.
Zdarzają się sytuację, w których pracodawca zwleka z ubezpieczeniem pracownika, gdyż ma na to 2 miesiące. Nic nie byłoby problemem, gdybyśmy w tym czasie nie poszli do lekarza. Pierwsze, o co zapyta to karta ubezpieczalni, jeśli jej nie posiadamy, istnieje możliwość kontaktu z pracodawcą telefonicznie. Niestety może on w danej chwili nie odebrać, tym samym nie potwierdzi naszego zatrudnienia.