Srebrna gałąź gospodarki- tak obrazowo się określa wszelkie usługi i przedsiębiorstwa, które ukierunkowane są na działalność związaną z osobami starszymi. Tak właśnie reaguje rynek na starzejące się społeczeństwa całej Europy- firmy i przedsiębiorstwa zaczynają się specjalizować w produktach i usługach skierowanych stricte do osób starszych. Wycieczki, artykuły, drobne usługi, zajęcia sportowe skierowane do osób 60+ to tylko część tego, co oferuje się osobom starszym.
W czasach starzejących się społeczeństw Europy coraz większym wyzwaniem jest także opieka nad osobami w podeszłym wieku. Nie zawsze opiekę tą może spracować rodzina mieszkająca często setki kilometrów dalej i mająca swoje zobowiązania rodzinne lub zawodowe. Dlatego też coraz więcej podmiotów decyduje się na otwieranie agencji opiekunek- jak to zrobić i czy warto?
Opłacalność biznesu
Myśląc o założeniu agencji opiekunek od razu zastanawiamy się czy będzie się to opłacało. Kończąc kurs opiekuna osoby starszej, absolwenci często nie chcą pracować w naszym kraju, gdzie miesięcznie zarobić można za tą ciężką i wymagającą pracę średnio 1900 złotych na rękę. Dlatego też część osób zastanawia się nad założeniem swojego biznesu. Raporty pokazują, iż obecnie rynek opieki długoterminowej nad seniorami jest wart około 5,4 miliardów złotych, a w bliskiej przyszłości jego wartość może wzrosnąć nawet do 8 miliardów.
Zakładając agencję opiekunek zakłada się ją formalnie jako agencję pośrednictwa pracy lub agencję pracy tymczasowej, a przychody agencji opierają się o prowizję pobieraną od kandydatów do pracy lub o procent od ich zarobków. Dla chętnych zostać opiekunek osoby starszej wyjazd z agencją jest bardzo opłacalny. Agencja gwarantuje legalną i bezpieczną pracę, dużo zleceń do wyboru oraz ich ciągłość, a także niemałe zarobki i sporo premii.
Opiekunki najchętniej wyjeżdżają do pracy do takich krajów jak Niemcy, Austria, Szwajcaria, Wielka Brytania oraz Włochy. W Szwajcarii zarobić można miesięcznie nawet około 12 000- 14 000 franków brutto, a w Niemczech około 1100- 1500 euro netto.
Firma w Polsce czy w Niemczech lub innym kraju?
Ktoś, kto pragnie otworzyć biznes, zastanawia się często, gdzie założyć agencję- w Polsce czy w Niemczech lub innym kraju, do którego zechce delegować swoich pracowników. Jest to w zasadzie obojętne- rynki europejskie są na ogół otwarte, a założenie działalności nie wiąże się z poważnymi kosztami.
Zasady rejestracji oraz prowadzenia działalności gospodarczej za Odrą reguluje ustawa o prowadzeniu działalności gospodarczej, czyli Gewerbeordnung. Działalność gospodarczą zgłosić należy do urzędu do spraw gospodarczych odpowiedniego dla miejsca siedziby firmy. Niezbędne jest uzyskanie numeru podatkowego, rejestracja w branżowej kasie chorych i opłacenie ubezpieczenia.
W Polsce można założyć dziś firmę niemal w 100% przez Internet. Pierwszym krokiem jest wypełnienie formularza CEIDG-1, czyli dokonać wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W formularzu trzeba określić rodzaj swojej działalności według Polskiej Działalności. Wypełniając formularz wybieramy również formę opodatkowania podatkiem dochodowym.
W formularzu należy także określić kto będzie prowadził dokumentację finansową firmy- czy „prawdziwa” księgowa czy też może księgowość internetowa. Do ZUS-u złożyć należy jeden z dwóch dokumentów- ZZA (rejestracja tylko do składki zdrowotnej) lub ZUA (rejestracja do wszystkich składek).
Biznesplan i dobry personel
Biznesplan i odpowiedni personel to podstawa sukcesu na rynku agencji opiekunek. Dobierając osoby, które pracować będą u ciebie jako opiekunki, poza kwalifikacjami i doświadczeniem kandydatek, warto patrzeć także na ich predyspozycje. Dobra opiekunka to osoba, które cechuje się empatią, lubi ludzi, nie boi się wyzwań i umie radzić się ze stresem, jest asertywna, uczciwa i odpowiedzialna.
Warto zatrudniać panie, które pochwalić się mogą referencjami. Bardzo dużo osób zgłaszających się do pracy jako opiekunki to osoby z wykształceniem medycznym jak emerytowane pielęgniarki, ratownicy medyczni czy asystenci osób niepełnosprawnych- będą to z pewnością dobrzy kandydaci do pracy z seniorami.