Ile zarabia opiekun medyczny w Niemczech

Ile zarabia opiekun medyczny w Niemczech
Reklamy

Opiekun medyczny to bez wątpienia wzięty zawód w dzisiejszych czasach. Żyjemy coraz dłużej, ale cierpimy wciąż na tyle samo, a może nawet więcej chorób. W jesieni życia nie mamy zaś stałej opieki- jako 80- 90latkowie nasze dzieci i wnuki mieszkają setki kilometrów dalej, robią kariery i zajmują się własnymi potomkami.

Reklamy
Reklamy

Wielu seniorów zdanych jest więc w ostatnich dekadach życia na pomoc kogoś „z zewnątrz” opiekuna osoby starszej lub opiekuna medycznego. Kim jest opiekun medyczny i ile może zarobić w Niemczech?

Obowiązki opiekuna medycznego

Najogólniej ujmując opiekun medyczny to osoba, która zajmuje się osobą/ osobami chorą i dba o jej codzienne potrzeby i zapewnianie komfortu życiowego. Rolą opiekuna medycznego jest rozpoznanie i umiejętność odpowiedzenia na potrzeby chorego. Większość podopiecznych opiekunów medycznych to osoby starsze, najczęściej leżące i obłożnie chore. Ale zdarzają się pacjenci w każdym wieku i z przeróżnymi chorobami oraz ich stopniem zaawansowania. Opiekun medyczny jest członkiem całego zespołu medycznego, opiekuńczego i terapeutycznego zajmującego się danym pacjentem.

Jego obowiązki oscylują wokół pomocy w zabiegach pielęgnacyjnych osoby chorej. Opiekun medyczny jest zawodem zaufania publicznego i jest częścią całego zespołu systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Cechami, które są niezbędne w pracy opiekuna są zdolności interpersonalne, wrażliwość i empatia na cierpienie ludzkie, umiejętność pracy z ludźmi oraz pracy w sytuacjach stresowych.

Głównymi obowiązkami opiekuna medycznego jest rozpoznawanie potrzeb pacjenta. Opiekun medyczny wykonuje zabiegi higieniczne, ściśle współpracuje z zespołem pielęgniarskim realizując plan opieki nad niesamodzielnymi pacjentami, pomaga w działaniach pielęgniarskich, spędza czas wolny z chorymi dotrzymując im towarzystwa i przynosząc ulgę w samotności. Celem powołania zawodu opiekuna medycznego było odciążenie pielęgniarek- opiekuni medyczni są więc personelem zatrudnionym np. na oddziałach szpitalnych, gdzie pomagają pielęgniarkom, wykonują czynności pielęgnacyjne. Opiekun działa najczęściej na zlecenie zespołu pielęgniarskiego.

Jak zostać opiekunem medycznym?

Wykształcenie opiekuna medycznego w Polsce można zdobyć kończąc dwusemestralną szkołę policealną. Zapisać się na kurs może każdy, kto posiada wykształcenie średnie. Dwa semestry nauki kończą się egzaminem (przeprowadzanym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną), którego zdanie uprawnia do odebrania dyplomu i możliwości pracy w zawodzie. Dyplom uprawia kursanta do podjęcia pracy zarówno w naszym kraju jak i w krajach należących do Unii Europejskiej. Osoba, która podejmuje się kształcenia na kierunku opiekuna medycznego, uzyskuje wiedzę z zakresu:

– metod i technik terapii zajęciowej, takich jak arteterapia, ergoterapia, socjoterapia,

– pomocy podopiecznym w zaspokajaniu ich potrzeb biologicznych, psychologicznych i społecznych,

– wykonywania usług opiekuńczych, pielęgnacyjnych i higienicznych u osób chorych,

– pomocy i wsparcia dla osoby chorej i niesamodzielnej,

– asystowania personelowi medycznemu w zabiegach pielęgnacyjnych,

– współpracy z personelem terapeutycznym i opiekuńczym.

Zarobki opiekuna medycznego w Niemczech

Niemieckie, starzejące się społeczeństwo jest ciągle otwarte na napływ nowych pracowników, w tym opiekunów medycznych. Jest to zawód pożądany w Niemczech, a najwięcej ofert pracy w tym zawodzie znaleźć można w takich miastach jak chociażby Dortmund, Bonn, Kolonia, Berlin, Frankfurt czy Leverkusen.

Patrząc na oferty pracy za Odrą w zawodzie opiekuna medycznego, można spodziewać się wynagrodzenia mieszczącego się w widełkach 1600- 3000 euro miesięcznie. Zarobki w dużej mierze uzależnione są od rejonu Niemiec oraz od doświadczenia i umiejętności językowych pracownika. Pracę można podejmować w szpitalach, w opiece ambulatoryjnej lub w domach opieki, które w Niemczech są bardzo liczne.

Opiekun medyczny może liczyć na darmowe zakwaterowanie oraz na dodatki, do których należy np. kilkanaście euro nieopodatkowanej diety dziennie.

Oceń wpis
[Ilośc ocen: 0 Średnia: 0]
Reklamy
Reklamy