Dlaczego referencję Opiekunów osób starszych są ważne?

Dlaczego referencję Opiekunów osób starszych są ważne
Reklamy

Praca w opiece nad seniorem okazuję się nie lada wyzwaniem. Codzienne obowiązki, pranie, sprzątanie czy gotowanie to tylko niektóre czynności, z którymi trzeba się zmierzać.

Reklamy
Reklamy

Niestety kończąc pracę u poprzedniego pracodawcy, bardzo często zapominamy o tym, aby poprosić go o wystawienie referencji. Niestety, nie wykorzystując tej możliwości, okazujemy się stratni. Dlaczego jest to tak ważne i przydatne?

Na skróty:

Doświadczenie w pracy w opiece

Doświadczenie w pracy w opiece jest zawsze bardzo wysoko cenione i zawsze dokładnie weryfikowane. Za wystarczającą kwalifikację uznaję się sprawowanie opieki nad seniorem z rodziny, na przykład starszym dziadkiem bądź schorowaną babcią.

Co mogłoby wydawać się nieporównywalnym do zadań opiekuna z wieloletnim stażem. Bez względu na to, jakie mieliśmy początki w branży opiekuńczej, możemy liczyć na uzupełnienie nimi naszego CV.

Nieważne, ile lat ma nasz podopieczny, wyróżnia się kilka zadań, jakie wliczają się w doświadczenie. Są nimi między innymi pomoc przy:

-chodzeniu

-karmieniu oraz pojeniu

-wstawaniu z łózka bądź siadaniu na nim

-codziennych, higienicznych czynnościach

-toalecie

Ostatnia z czynności, zalicza się do osobnej kategorii. Bowiem, nie każdy z nas jest w stanie pomagać drugiej osobie, przy załatwianiu swoich potrzeb fizjologicznych. Ponadto, nie każdy zdecyduję się na wymianę pieluch, mycie podopiecznego czy też sprzątanie po nieudanych próbach załatwienia. Dla jednych okaże się to wyzwanie nie do podjęcia, innym zaś zapisze wielkiego plusa w doświadczeniu.

Opiekę nad osobami starszymi, wraz z doświadczeniem, możemy zdobyć podczas sprawowania wolontariatów. Do naszych kwalifikacji można dopisać nie tylko opiekę nas osobami starszymi, ale też nad tymi z niepełnosprawnością. Podczas wolontariatu, również zdarzają się sytuację, w których konieczna jest pomoc przy higienie czy karmieniu podopiecznego.

Jest to bardzo dobry sprawdzian samego siebie, gdyż po pływie pewnego czasu, sami stwierdzamy czy nasz predyspozycję spełnią oczekiwania podopiecznych. Praca w wolontariacie pozwoli nam też na doszkolenie się w umiejętnościach praktycznych. Mowa tutaj na przykład o obsłudze windy czy wózka inwalidzkiego.

Kto wystawia referencje opiekunce osób starszych?

Niezaprzeczalnie, referencję opiekunki osoby starszej są cenione. O taki dokument możemy poprosić każdego z poprzednich pracodawców. Referencje najbardziej przydają się w sytuacji, gdy zostajemy zatrudnieni u nowej rodziny.

Widząc dokument z tak pokaźnym zbiorem doświadczeń, na pewno szybciej i skuteczniej ubiegniemy się o to stanowisko. Każda z rodzin, która chcę oddać swojego członka pod opiekę obcej osoby, znacznie przychylniej popatrzy na opiekuna, który wcześniej posiadał już styczność z takimi zadaniami. Pozwala mu to na zweryfikowanie swojego przyszłego pracownika. Kto wystawia referencje opiekunce?

Najwięcej referencji wystawianych jest przez pracodawców. Zdarzają się również sytuację, że taki dokument możemy otrzymać od szpitali, placówek dla seniorów lub z wolontariatów.

Cechy opiekunki osoby starszej

Jakie cechy opiekunki osoby starszej powinny wyróżniać nas spośród tłumu? Przede wszystkim odpowiedzialność, bez tej cechy nigdzie nie wzbudzimy zaufania. Kolejna cecha, którą musimy się charakteryzować to dobra organizacja czasu pracy. Nie ma co ukrywać, że obowiązków może być masę, a doba ma niestety tylko dwadzieścia- cztery godziny. Dobra kondycja i aktywny tryb życia.

Pomoże on nie tylko podczas wykonywania powierzonych nam zadań, ale wpłynie pozytywnie na podopiecznego. Każdy opiekun powinien być wyrozumiały, należy pamiętać, że nasza praca polega na kontakcie ze starszym człowiekiem, który nie zawsze, jest w stanie zrozumieć co chcemy mu przekazać.

Pomimo tych „pozytywnych” cech powinniśmy również, w miarę potrzeby, korzystać ze słowa „nie”. Niestety nie każdy senior jest taki sam i nie każdy może robić to, na co ma w danej chwili ochotę. Jeśli nie opanujemy tej umiejętności, nasi podopieczni będą mogli wejść nam na głowy, a to nie zwiastuje niczemu dobremu.

Oceń wpis
[Ilośc ocen: 0 Średnia: 0]
Reklamy
Reklamy