Pierwszy wyjazd za pracą bywa ciężki i stresujący. Niezależnie od tego, czy wybieramy się do pracy przy zbiorach, czy też jako opiekun osób starszych. Paraliżujący stres oraz niepewność, która doskwiera nam w tym trudnym momencie, możemy nieco zmniejszyć. Jak temu zaradzić i jak mądrze dobrać ofertę, pasującą do naszych oczekiwań? Czego raczej unikać a na co się zdecydować?
Na skróty:
- 1. Opiekun osób starszych w Niemczech bez pośredników
- 2. Praca opiekunki osób starszych w Niemczech przez agencje pracy
- 3. Ubezpieczenie pracownika w Niemczech
Opiekun osób starszych w Niemczech bez pośredników
Bardzo często zadajemy sobie pytanie, czy wart pracować jako opiekunka osób starszych w Niemczech bez pośredników. Najczęściej doskwiera to osobą, które podjęły już decyzję, lecz boją się postawić swój pierwszy krok na terenie obcego kraju. Naturalne jest, z każdy z nas poszukuję najkorzystniejszej opcji zarobków. Jak więc jest w przypadku branży opiekuńczej, lepiej podjąć się wyzwania na własną rękę, czy skorzystać z pomocy osób trzecich? Należy pamiętać, że Niemcy to kraj, który stanowczo przestrzega zasad związanych z wyjazdem oraz przyjazdem nowo zatrudnionych pracowników.
Chcą pracować na ich terenie, musimy pamiętać, aby otworzyć nowe konto bankowe, uzyskać numer podatkowy, ale też wykupić ubezpieczenie pracownika w Niemczech i zameldować się w urzędzie. To tylko niektóre kryteria, które muszą być spełnione, aby bez problemu zarabiać na swoje utrzymanie. Równie ważny jest fakt, legalnego zatrudnienia na terenie niemieckiego kraju, gdyż bez niego możemy doprowadzić się do niemałych problemów. Brak ubezpieczenia to tylko jedna z kilku konsekwencji pracy „na czarno”, która może w późniejszym etapie powodować niemałe koszty.
Opiekunka osób starszych w Niemczech prywatnie musi liczyć się również z tym, że nie otrzyma ona żadnej pomocy, w przypadku, gdy obiecane wynagrodzenie nie zostanie wypłacone.
Praca opiekunki osób starszych w Niemczech przez agencje pracy
Legalne zatrudnienie na stanowisku opiekunka osób starszych w Niemczech, agencja pracy może nam zagwarantować. Korzystając z ich usług, będziemy zatrudnieniu w oparciu o umowę zlecenie, co jest bardzo ważnym wyznacznikiem, na terenie obcego kraju. Jeśli tylko firma znajdzie się w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia.
Tę informację należy również wcześnie zweryfikować w KRS’IE bądź w ewidencji gospodarczej. Na nasze konto odprowadzane są wszelkie składki z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Dzięki temu nasza praca nie przechodzi w niepamięć, a wlicza się do naszej emerytury. Ponadto obejmuję nas dodatkowe ubezpieczenie opiekunki osoby starszej w Niemczech. Które pokrywa koszty związane z transportem medycznym, nagłymi przypadkami, a także następstwami podczas leczenia. Agencja zajmie się całą formalnością i będzie pośredniczyć między pracownikiem a rodzina podopiecznego. Pokryje wszelkie koszty związane z transportem opiekuna, jego zakwaterowaniem oraz wyżywieniem podczas czasu pracy.
Nie musimy również martwić się znajomością języka obcego. Podczas gdy, nasze kwalifikację nie są zadowalające, agencja umożliwia nam doszkalanie się w kursach językowych dodatkowo, przesyłając nam broszury do samodzielnej nauki. Należy przyznać, że opiekunka osób starszych w Niemczech bez języka, nie będzie miała dużych problemów.
Ubezpieczenie pracownika w Niemczech
Każdy z pracowników, który zdecydował się na pracę na terenie Niemiec, objęty jest ubezpieczeniem społecznym. Wedle panujących tam zasad, w jego skład wchodzi również ubezpieczenie zdrowotne, które informuję o tym, że pracodawca odprowadza wszelkie obowiązkowe składki.
Co znajdziemy w swoim niemieckim ubezpieczeniu? Przede wszystkim ubezpieczenie zdrowotne, wypadkowe, pielęgnacyjne oraz takie, które chroni nas podczas bezrobocia.
O czym należy pamiętać?
-pracownik może podlegać jedynie jednemu pracodawcy.
-ubezpieczenie pielęgnacyjne oraz zdrowotne jest obowiązkowe, przez co nie możemy z niego zrezygnować.
-rezygnacja z ubezpieczenia może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych oraz prawnych.
-należy wybrać kasę chorych, do której chcemy przynależeć.